Ciepłe, słoneczne dni cieszą zdecydowaną większość z nas. Słońce i światło są zawsze mile widziane nie tylko w domu i ogrodzie, ale także w miejscu pracy. Promienie słoneczne oraz ostre, oślepiające światło mogą być jednak szkodliwe, szczególnie w miejscu pracy wyposażonym w komputer. Całkowicie nowy na polskim rynku produkt firmy Tasta, która od lat specjalizuje się w systemach osłonowych, w sposób szczególny i niespotykany chroni przed nieprzyjemnym promieniowaniem, oślepieniem i upałem.
Słońce stanowi dla ludzi istotny czynnik dobrego samopoczucia. Słońce i światło są ważne dla motywacji oraz podnoszą efektywność w miejscu pracy. Dobre samopoczucie i tym samym klimat pracy poprawiają się dzięki nim. Szczególnie w biurze ma to zasadnicze znaczenie, gdyż biuro stanowi codzienną przestrzeń życiową dla milionów ludzi i jest ważnym środowiskiem, w którym spędzają oni większość dnia. Im więcej światła jest w biurze, tym zdrowsze jest środowisko, tym lepiej czują się tam ludzie.
Idealna osłona, gdyby istniała, chroniłaby przed promieniami słonecznymi i odblaskami w każdym miejscu i czasie, w sposób dynamiczny dostosowując się do zmieniających się warunków.
Każdy budynek jest inaczej zbudowany, znajduje się w innym otoczeniu, użytkowany jest przez różnych ludzi, pomieszczenia w tym samym budynku w różnym stopniu narażone są na oddziaływanie promieni słonecznych w zależności od ich orientacji względem stron świata, a także pory roku, dnia i pogody.
Jest wiele opinii dotyczących funkcjonalności wielu oferowanych produktów chroniących przed promieniami słonecznymi oraz odblaskami. Czterostronicowa Karta Robocza F 20 Zespołu Roboczego Budownictwa Przemysłowego AGI (organizacja istniejąca od 1958, skupiająca ok. 100 największych przedsiębiorstw przemysłowych, biura architektów oraz pracowników naukowych, której celem jest wymiana doświadczeń, pogłębianie know-how przy planowaniu i realizacji przedsięwzięć budowlanych) dotycząca systemów ochrony przed promieniami słonecznymi i odblaskami definiuje na wstępie zakres zastosowania oraz cel, który ma być osiągnięty dzięki zastosowaniu osłony. Jako podstawowe wymogi stawiane systemom ochrony przed promieniami słonecznymi i odblaskami wymienia:
Odnośnie zadania „ochrona przed promieniami słonecznymi” następujące produkty Karta ocenia jako nadające się dla pomieszczeń produkcyjnych, administracyjnych i konferencyjnych:
Odnośnie zadania „ochrona przed odblaskami” z maksymalną transmisją światła wynoszącą 4 procent następujące produkty oceniono jako nadające się dla pomieszczeń produkcyjnych, administracyjnych i konferencyjnych:
W przypadku połączenia obydwu wymogów „ochrona przed słońcem oraz odblaskami” Karta Robocza F 20 uznaje za produkt odpowiedni tylko roletę foliową, metalizowaną, poddaną plastycznej obróbce powierzchni, przezroczystą. Nie jest więc przypadkowe, że na rynku niemieckim sprzedano prawie milion sztuk rolet z folii refleksyjnych.
Firma Tasta, której misją jest dostarczanie optymalnych rozwiązań w zakresie systemów osłonowych, wykorzystując wieloletnie doświadczenia w ochronie przed słońcem wprowadza na rynek Polski produkt w nowy sposób definiujący ochronę przed promieniowaniem słonecznym. System Multi to pierwszy całkowicie polski system roletowy dedykowany specjalnie roletom w kasecie z folią refleksyjną
Rolety w kasecie z folią refleksyjną chronią przed oślepianiem, słońcem, upałem i promieniowaniem UV mogą być w optymalny sposób stosowane we wszelkich pomieszczeniach, spełniając przy tym bez ograniczeń dyrektywy unijne. Swoje wyjątkowe właściwości zawdzięczają wielowarstwowej foli zaopatrzonej w cienką warstwę metaliczną, która odbija promieniowanie słoneczne, bez zamieniania ich w pomieszczeniu na energię cieplną.
Rolety z folią sprawiają, że okna stają się perfekcyjne. W znaczący sposób polepszają one klimat pomieszczeń użytkowanych i prywatnych. Ogrody zimowe, pomieszczenia konferencyjne, sale dla gości, czy szpitale nie staną się dzięki nim pułapkami cieplnymi. W pomieszczeniach biurowych eliminują one dodatkowo szkodliwe dla zdrowia odbicia promieni słonecznych oraz oślepienia przy komputerowych miejscach pracy.
System, w którym folia rozwijana jest z dołu do góry daje ponadto możliwość maksymalnego wykorzystania światła dziennego. Wymagany cień w miejscu pracy można tworzyć dowolnie w miejscu, gdzie jest on potrzebny: w obrębie biurka oraz monitora. Jednocześnie rolety te przepuszczają wystarczająco dużo światła słonecznego, które oświetla pomieszczenie w sposób naturalny.
Rolety w kasecie z folią refleksyjną o wysokiej jakości można stosować zarówno dla pojedynczych pomieszczeń, jak i w realizacji dużych koncepcji fasad.
W skomplikowanym procesie produkcyjnym zupełnie gładka folia znana jako wyrób przyklejany np. na szyby samochodowe, jest wytłaczana powierzchniowo w stanie podgrzanym. Po procesie obróbki plastycznej folia prostowana jest w próżni na stole i chłodzona, aż osiągnie stabilną formę, która umożliwia zastosowanie jej w rolecie. Dzięki dodatkowemu plisowaniu folia otrzymuje niepowtarzalny wygląd i dodatkową stabilność, która jest szczególnie istotna przy oknach o dużych powierzchniach. Z wielu folii o różnorodnych właściwościach można wybrać taką, która będzie dostosowana do oczekiwanych funkcji i orientacji okna wobec stron świata.
Rolety w kasecie z folią refleksyjną są doskonałą alternatywą dla klasycznych osłon tekstylnych lub szkła barwionego. Chronią skutecznie przed negatywnymi skutkami promieniowania słonecznego oraz oferują szereg innych ciekawych i wyjątkowych zalet.
Zamontowanie rolety w kasecie z folią refleksyjną zmniejsza ilość wpadającej przez okno energii cieplnej nawet o 80 %, co może spowodować obniżenie temperatury w pomieszczeniu do 10°C. W okresie zimowym roleta może zredukować utratę ciepła nawet do 30 %.
Dzięki transparentności folii widok na zewnątrz nie jest zasłonięty, jednocześnie nie zmniejszając ochrony przed słońcem i upałem. Pomieszczenia są wizualnie otwarte i sprawiają wrażenie większych.
Folie dzielimy ze względu na:
Podstawowym kryterium doboru folii powinna być jej funkcjonalność związana ze stopniem filtrowania światła, która powinna gwarantować jak najlepsze wykorzystanie naturalnego światła, a jednocześnie zapewniać ochronę przed oślepianiem.
Osłonę należy dopasować do wielu czynników, jak np.:
W zależności od strony świata, na którą wychodzi osłaniane okno, należy w uproszczeniu oczekiwać następującego natężenia światła:
północ 20.000 lux
wschód 60.000 lux
południe 80.000 lux
zachód 60.000 lux
Idealne natężenie światła w miejscu pracy powinno zawierać się w granicach od 500 do 1.500 lux, co w praktyce oznacza, że w zależności od strony świata należy zasadniczo przestrzegać poniższych maksymalnych wartości transmisji (przepuszczalności światła) dla osłon:
Biorąc pod uwagę wyłącznie usytuowanie pomieszczenia względem stron świata należy zastosować:
Dodatkowymi kryteriami doboru folii są: kolorystyka oraz wykończenie. O ile kolorystyka folii jest przede wszystkim kwestią gustu (kolor dopasowuje się najczęściej do kolorystyki pomieszczenia), o tyle właściwości fizyczne folii plisowanych powodują, że w przypadku większych rolet nie należy rezygnować z plisowania, które zwiększa stabilność folii i powoduje, że wygląda ona zdecydowanie ładniej.
Rolety produkowane są na zamówiony wymiar i montowane są wewnątrz pomieszczenia na skrzydle okiennym lub w przypadku głębokich listew przyszybowych bezpośrednio na szybie.
Dzięki montażowi wewnątrz pomieszczenia rolety nie są narażone na niszczący wpływ czynników atmosferycznych. Precyzyjnie wykonane zamknięte kasety z aluminiowych tłoczonych profili niezawodnie chronią zwiniętą w nich folię przed uszkodzeniem i zabrudzeniem i gwarantują długą żywotność wyrobu.
Obsługa systemu jest bardzo łatwa i odbywa się poprzez stalowy łańcuszek. Uniwersalny design i możliwość wykonania kompaktowej kasety o niewielkich, kompaktowych rozmiarach oraz prowadnic tworzących zgraną całość w dowolnym kolorze RAL (komponenty plastikowe w kolorze białym, szarym) powoduje, że wyrób harmonijnie komponuje się z każdym oknem otwieranym lub odchylanym i pasuje do każdego wnętrza.